Hizmetlerimiz
Jeneratör Satış Listesi
güç hesaplama
iletişim
Jeneratör Teknik Bilgileri


Jeneratör Teknik Bilgileri

Günümüzde en çok tercih edilen jeneratör tipleri, endüstriyel dizel motorlu jeneratörler ile portatif tip küçük jeneratörlerdir. Endüstriyel tip jeneratörler, 24 saat sürekli kullanıma uygun olarak tasarlanmış olup uzun yıllar kullanıma uygun olarak imal edilirler. Portatif jeneratörler ise, genellikle 3-5 saatlik enerji ihtiyaçlarını karşılama amacı ile kullanılırlar.

Endüstriyel tip jeneratörlerde en önemli kısımlar motor ve alternatördür. Her üretici kendine göre değişik motor markaları (Volvo, Cummins, Perkins, MTU…vs) ve alternatörler (Leroy Somer, Stamford, Marathon…vs) kullanarak jeneratör imal eder.
Bu tip jeneratörler yüksek desibelde ses ürettikleri için genellikle Ses İzolasyon Kabinleri ile tercih edilirler. Jeneratörlerin taşınması gereken durumlarda ise Römorklu tip jeneratörler tercih sebebidir.

Endüstriyel jeneratörler Alçak Gerilim ile Orta ve Yüksek Gerilim jeneratörleri olarak isteğe bağlı olarak imal edilirler. Ev ve işyerlerinde kullanılan jeneratörler alçak gerilim jeneratörleridir. Bu jeneratörlerden 50-60Hz. monofaze (240V) ve trifaze (380V) çıkış alınabilir.

Jeneratörlerin en önemli kısımlarından biriside Kontrol ve Dağıtım panolarıdır. Kontrol panoları jeneratörlerin otomatik ve manual çalıştırılması, elektriksel değerlerin izlenmesi ve arızaların tespitinde kullanılan bölümdür.

Jeneratörün nedir bölümündede söylediğimiz gibi günümüzde en yaygın olan jeneratörler mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren jeneratörlerdir. Bu jeneratörleri oluşturan sistemler şunlardır;

– Motor
– Alternatör
– Kontrol paneli

AnchorJeneratör Teknik Terimleri
Lüzumlu Güç Hesaplama Bilgileri
Kısaltılmış Ölçü Birimleri ve Açıklamaları
P    :    KW cinsinden elektrik veya mekanik güç
KWm    :   

KW cinsinden (m=mekanik) motor gücü
KWe    :    KW cinsinden (e=elektrik) gücü
PF    :    Güç faktörü (Cos.fi. 0.8 veya 1.0)
EEF    :    Jeneratör Alternatör Verim yüzdesi (%)
I    :    Amper
U (V)    :    Voltaj veya gerilim
KVA    :    Gerçek elektrik gücü
Amps    :    Amper
RPM    :    Dakikada devir adedi ( revoulation per minute )
Hz veya Cycle    :    Saniyede meydana gelen alternans (frekans) sayısı
Pd (KWm)    :    Mekanik motor gücü (Kilowat mekanik güç = Not : Dönüş hareketi sağlayan mekanik enerji üreten motorların anma gücü Hp,bhp veya KWmbirimine göre hesaplanır.